Staljingradska bitka 
Vrsta: Maturski | Broj strana: 21 | Nivo: Gimnazija '9.maj'

Операција Плаво
Коначно је Армијска група Југ,која је претходно освојила Украјну, одабрана да прође кроз руске степе у Кавказ, и заузме кључна совјетска нафтна поља у Бакуу, Грозном и Мајкопу, јер је Хитлер био уверен да би без њих немачке оклопне армије изгубиле своју покретљивост. Он је сматрао је да ако Црвена армија остане без сировина да би доживела колапс,а са друге стране када би Немци имали приступ тим истим сировинама,да би знатно напредовали.Више није било питање да је неко добија рат,већ да ли да се уопште наставља. Овакво Хитлерово размишљање није нимало чудно ако се има на уму чињеница да је од 30 милиона тона сирове нафте,колико је било извађено у СССР-у,скоро три четвртине потицало из региона Бакуа, а остатак из севернокавкаских нафтоносних поља око Мајкопа и Грозног. Очигледно је да се Хитлер спремао за један дуготрајни рат, иза кога су стјали неисцрпни ресурси. Након немачке објаве рата САД 10.децембра 1941. године,ситуација у сировинама постаје веома важан предмет у стратешкој рачуници Трећег Рајха. Хитлер је директивом бр. 41 од 5.априла 1942. године,као стратешки циљ немачке летње офанзиве, одредио да се коначно уништи остатак постојеће совјетске одбрамбене моћи и да се освоји што више важних извора енергије. „Операција Плаво“, требало је да оствари Хитлеров сан, без обзира на жртве.Совјетско-немачки фронт дугачак 3680 km држале су ч
...............................NAMERNO UKLONJEN DEO TEKSTA.................................
па „Б“ коју је предводио генерал фон Бок, требало је да се преко града Ворњежа пробије до обала Дона, а затим на југ ка Волги, да би се најзад пробила до Стаљинграда. Цела операција је била усмерена на то да се непријатељске трупе морају уништити у великој окуци реке Дон, на прилазима Стаљинграду и да се затим освоје нафтоносна поља Кавказа.Стаљинград је у почетку био споредан циљ.Пре него што је почела немачка летња офанзива, полазна линија фронта била је источно од градова Курск и Харков.За почетак офанзиве одређен је 28. јун 1942., доста касно.Велика летња офанзива требала је да почне у мају, али су противофанзива Совјетске армије код Харкова, заузетост авијације на Криму и рђаво време које је пратила обилна киша, проузроковали знатно одлагање офанзиве. У „Операцији плаво“ укључено је сто дивизија Немаца и њихових савезника и 1500 од 2750 авиона, колико их је укупно било на источном фронту. Насупрот немачким армијама стајало је 120-140 совјетских дивизија под командом маршала Тимошенка.

---------- OSTATAK TEKSTA NIJE PRIKAZAN. CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU. ---------- 

www.maturskiradovi.net 

 

MOŽETE NAS KONTAKTIRATI NA E-MAIL: maturskiradovi.net@gmail.com

 

 

besplatniseminarski.net Besplatni seminarski Maturski Diplomski Maturalni SEMINARSKI RAD , seminarski radovi download, seminarski rad besplatno, www.besplatniseminarski.net, Samo besplatni seminarski radovi, Seminarski rad bez placanja, naknada, sms-a, uslovljavanja.. proverite!